Najlepsza muzyka dla dzieci. Co charakteryzuje dobrą muzykę?

Wiele razy zastanawiałam się jak wytłumaczyć komuś, co właściwie charakteryzuje dobrą jakościowo muzykę. Kiedyś wydawało mi się, że jest to kwestia bardzo subiektywna i to, co dla mnie będzie najlepsze, dla kogoś innego będzie zupełnie nie zrozumiałe i nudne, lub odwrotnie, że ogólnie to kwestia gustu, ALE ! ???? Doszłam do wniosku, że istnieją pewne kryteria, którymi można się kierować, opisując właściwości muzyki.

Dziś chcę podzielić się z Wami moim osobistym doświadczaniem.
Z perspektywy muzyka postaram się wam wytłumaczyć, jakie cechy charakteryzują muzykę którą określa się mianem „dobrej”, „wartościowej”, „ambitnej”, a ja osobiście lubię ją określać „rozwojową”.

Przedstawię wam w dużym uproszczeniu jakie są elementy dzieła muzycznego (czyli inaczej utworu, piosenki lub kompozycji ).

  1. Melodyka (melody ) – Główny „pomysł” muzyczny, sekwencja następujących po sobie nut.
  2. Rytmika (rhythm) – wsłuchajcie się w bicie zegara. Zazwyczaj wystukuje jednostajny rytm. Nasze bicie serca także ma swój rytm, czasem przyspieszony ???? Posłuchajcie!:-)
  3. Dynamika (dynamics ) – MOŻNA MÓWIĆ, ŚPIEWAĆ LUB GRAĆ BARDZO GŁOŚNO, GŁOŚNO, cicho albo baaardzo ciiiicho…;-) Spektrum dynamiczne jest bardzo szerokie:-)
  4. Agogika (tempo) – Ci, którzy biegają wiedzą że mogą biegać szybciej lub wolniej. Są nawet specjalnie dobrane utwory utrzymane w odpowiednim tempie (BPM ) tak by biegacz dostosował swój krok do tętna. Tempo to prędkość – szybka lub wolna.
  5. Artykulacja (texture ) – określa sposób wydobywania dźwięku. Można dzięki łączyć razem na różne sposoby – bardziej je oddzielać, lub łączyć, ostro zaznaczać lub delikatnie wydobywać.
  6. Harmonika (harmony) – współbrzmienie dźwięków w utworze.
  7. Kolorystyka (timbre) – określa barwę dźwięku. Jeśli rozróżniacie brzmienie np. gitary od fletu poprzecznego to rozumiecie co to jest kolorystyka:-)

Tak jest to przyjęte w naszej kulturze, ale nie wszędzie tak jest.
Muzyka klasyczna w Indiach, np. zawiera trzy struktury – melodie, rytm i tzw „drone” składający się z harmonicznego lub monofonicznego akompaniamentu, gdzie nuta lub akord wybrzmiewa przez cały czas trwania utworu. Można sobie skojarzyć z warkotem silnika (zresztą po angielsku „drone” to właśnie warkot, buczenie, brzęk ). Także odpalamy silnik i ruszamy w muzyczną podróż, w międzyczasie zmieniamy sobie biegi, odpalamy wycieraczki itp. ale silnik chodzi cały czas;-) Inaczej nazwane części samochodowe wcale nie zmieniają celu podróży, a doznania w jej trakcie mogą być wszelakie ????

A więc dobra muzyka jest jak pojazd. Może nas zabrać w piękną podróż w głębiny i zakamarki dźwięków i emocji. Może nas także inspirować do działania, wspierać, jednoczyć. Wspólny śpiew lub słuchanie muzyki zbliża ludzi.
Dobra muzyka jest ubogacająca. Elementy o których pisałam wcześniej, np. brzmienie może być piękne, lub niezbyt miłe dla ucha.
Generalnie chodzi o to, że dobra muzyka charakteryzuje się dobrą jakością składników z jakich powstaje… To trochę jak z pieczeniem ciasta…;-)
Możemy zrobić ciasto ze średniej jakościowo mąki, pominąć jakieś składniki, ale to co nam wyjdzie hmmm może średnio smakować…
A jak sobie skorzystamy z wykwintnych, dobrych jakościowo składników, to rezultat na pewno będzie bardziej zadowalający. Jasne, że nie zawsze mamy czas żeby coś ”upiec” , albo może nie wiemy, gdzie znaleźć coś bardziej „wykwintnego” i wrzucamy fast fooda, ale nasze ciało zdecydowanie woli produkty wartościowe.

Nasza dusza także poczuje się dopieszczona, jeśli pozwolimy jej doświadczyć przyjemności płynącej z „dobrej muzyki”. Być może trzeba będzie się trochę przestawić, jeśli do tej pory sięgaliśmy po muzyczne „fast foody”, ale po jakimś czasie będzie naturalne, że cieszy nas bardziej muzyka bardziej lepszej jakości, a nasza wrażliwość na piękno na tym skorzysta.

Warstwa tekstowa piosenek jest także bardzo, bardzo istotna.
Może być inspirująca, edukacyjna, a także pomagająca wyrazić nasze stany emocjonalne, których nie potrafimy nazwać.

Dajcie znać w komentarzach – czego wy lubicie słuchać?
Co was porusza w muzyce?
A moje dzieci słuchają póki co tego, czego ja słucham. A słucham przeróżnych rzeczy, zawsze starając się, by kryteria o których wspominałam były spełnione, taką mam po prostu potrzebę.To do mnie trafia:-)

Także z konkretów, w moich głośniczkach często słychać następujących kompozytorów i wykonawców :

Z muzyki klasycznej: J.S. Bacha, F. Chopina, W.A. Mozarta, E. Satiego, C.Debussy’ego, I.Stravińskiego, A. Vivaldiego, W.Kilar, E. Griega, M. Ravela i wielu innych, np:

Z muzyki filmowej: przeróżne ścieżki z filmów, ale moi ulubieńcy to:
E. Morricone, J. Williams, M. Nyman, H. Zimmer, H. Wars, K. Dębski, B. Kaper i wielu, wielu innych.

https://www.youtube.com/watch?v=VclRS7x0e38 – ścieżka z Cinema Paradiso , film cudny, muzyka fantastyczna!

Z rozrywki ( Tutaj wszelakie gatunki od popu,przez soul, R’n’B, funk, blues, gospel, jazz, latin, poezja śpiewana itp;-))

M.Davis, B.Evans, F. Sinatra, H. Laws, O.Peterson, Nat King Cole,
Natalie Cole, Bobby McFerrin, Sting, Rodrigo y Gabriela, Astrud Gilberto, Stan Getz, Sergi Mendes, P.Metheny ,K. Elling, A. Franklin, S. Wonder, Alicia Keys, T.Misch, Incognito,Earth, Wind and Fire, Jamiroquai,G.Turnau, B.Belle, Kayah, itd!

https://www.youtube.com/watch?v=pG7_gceIFL4 uwielbiam!

Odkąd pamiętam, każdą wolną chwilę spędzałam ładując się muzyką,
po prostu ją kocham:-D Dlatego przykładów mam mnóstwo!
Sama też komponuję i szukam pięknych dźwięków, słów i współbrzmień:-)
Rezultatem moich poszukiwań są piosenki dla dzieci w języku angielskim, które stworzyłam bawiąc się z moimi własnymi dziećmi.

Zachęcam was do zakupu mojej książki z płytą, tak byście sami mogli pośpiewać waszym dzieciom:-)
Znajdziecie je tu: https://www.muzykarozwojowa.pl/

Czekam na waszych ulubieńców, dajcie znać co was porusza:-) ?

Zdjęcie Designed by rawpixel.com / Freepik