Poczucie własnej wartości to temat, którym interesuje się coraz więcej osób.I bardzo dobrze! Ludzie ze zdrowym poczuciem własnej wartości rzadziej zapadają na depresje, lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, potrafią podejmować wyzwania i szukać rozwiązań, a także mają często lepszy wgląd w siebie i potrafią zarządzać swoimi emocjami i zachowaniem.
Jedną z pierwszych publikacji, jaką przeczytałam na ten temat była książka:
„Wartość człowieka” autorem jest Krzysztof Grzywocz.
Niesamowicie pisze o tym, jak możemy odnajdywać wartość płynącą z samego faktu, że istniejemy. Jeśli chcecie, znajdziecie ją tutaj: https://webep1.com/go/
Niedawno miałam okazję uczestniczyć w wykładzie Tomasza Bilickiego: „ depresja i niska samoocena”. O depresji napisałam w tym artykule.
Teraz chciałabym opisać zjawisko niskiej samooceny, nieodłącznie związane z niskim poczuciem własnej wartości.
Po raz kolejny dotarło do mnie, jak istotne jest kształtowanie zdrowego poczucia własnej wartości.Nie każdy otrzymał przekaz z rodziny: „ Jesteś OK, bo jesteś, kocham Cię, choć mogę nie akceptować jakichś Twoich zachowań”. W związku z tym wiele osób zmaga się i żyje w poczuciu przytłoczenia, braku energii czy sprawczości.
Na niską samoocenę może mieć wpływ wiele rzeczy, podczas wykładu Tomasz Bilicki omawiał następujące przyczyny:
- Negatywne komunikaty- nadmierna, niekonstruktywna krytyka, osądy itd.
- Trudne doświadczenia-np. różnego rodzaju traumy
- Brak sprawczości-nie podejmowanie wyzwań, bycie wyręczanym we wszystkim, brak okazji, by skonfrontować się i rozeznać swoje mocne i słabe strony.
Miałam dużo refleksji po tym spotkaniu, bardzo się cieszę, że mogłam na nim być.
Kolejną inspirującą książką w której możecie poczytać o wzmacnianiu poczucia własnej wartości u dzieci jest „Mózg na tak”. Bardzo trafnie opisywany jest tam sposób wspierania dziecka w podejmowaniu wyzwań. Skojarzyło mi się to właśnie z kształtowaniem zdrowej samooceny.
Podsumowałabym to tak. Aby wspierać poczucie własnej wartości warto:
- Stworzyć dzieciom wspierające otoczenie
- Stawiać dzieciom wyzwania odpowiednie do ich wieku
- Okazywać im miłość, jednocześnie nie godząc się na pewne zachowania ( np. kocham moje dzieci, ale totalnie nie mam zgody na to, żeby robiły sobie albo innym krzywdę)czyli po prostu oddzielać dziecko, od jego zachowania.
Wykład organizowany był przez placówkę : https://www.filomata.com.pl/
Zajrzyjcie tam koniecznie, bo organizują fantastyczne spotkania i wydarzenia:-)