Zaznacz stronę
Poczucie własnej wartości to temat, którym interesuje się coraz więcej osób.

I bardzo dobrze! Ludzie ze zdrowym poczuciem własnej wartości rzadziej zapadają na depresje, lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, potrafią podejmować wyzwania i szukać rozwiązań, a także mają często lepszy wgląd w siebie i potrafią zarządzać swoimi emocjami i zachowaniem.

Jedną z pierwszych publikacji jaką przeczytałam na ten temat była książka:

Wartość człowieka – Krzysztofa Grzywocza.

Niesamowicie pisze o tym, jak możemy odnajdywać wartość płynącą z samego faktu, że istniejemy. Jeśli chcecie znajdziecie ją tutatj:  https://webep1.com/go/df562999fb, polecam serdecznie!

Niedawno miałam okazję uczestniczyć w wykładzie Tomasza Bilickiego: „ depresja i niska samoocena”. O depresji napisałam w tym artykule. 

Teraz chciałabym opisać zjawisko niskiej samooceny, nieodłącznie związane z niskim poczuciem własnej wartości.

Po raz kolejny doszło do mnie jak istotne jest kształtowanie zdrowego poczucia własnej wartości.Nie każdy otrzymał przekaz z rodziny: „ Jesteś OK, bo jesteś, kocham Cię, choć mogę nie akceptować jakichś Twoich zachowań”. W związku z tym wiele osób zmaga się i żyje w poczuciu przytłoczenia, braku energii czy sprawczości.

Na niską samoocenę może mieć wpływ wiele rzeczy, podczas wykładu Tomasz Bilicki omawiał następujące przyczyny:

  • Negatywne komunikaty – nadmierna, niekonstruktywna krytyka, osądy itd.
  • Trudne doświadczenia – np. różnego rodzaju traumy
  • Brak sprawczości –  nie podejmowanie wyzwań, bycie wyręczanym we wszystkim, brak okazji, by skonfrontować się i rozeznać swoje mocne i słabe strony.

Miałam dużo refleksji po tym spotkaniu, bardzo się cieszę, że mogłam na nim być.

Niedawno czytałam fantastyczną książkę, „Mózg na tak”. Bardzo trafnie opisywany jest tam sposób wspierania dziecka w podejmowaniu wyzwań. Skojarzyło mi się to właśnie z kształtowaniem zdrowej samooceny.

Podsumowałabym to tak:

  • Stworzyć dzieciom wspierające otoczenie
  • Stawiać dzieciom wyzwania odpowiednie do ich wieku
  • Okazywać im miłość, jednocześnie nie godząc się na pewne zachowania ( np. kocham moje dzieci, ale totalnie nie mam zgody na to, żeby robiły sobie albo innym krzywdę) Czyli po prostu oddzielać dziecko, od jego zachowania.

Wykład organizowany był przez placówkę : https://www.filomata.com.pl/

Zajrzyjcie tam koniecznie, bo organizują fantastyczne spotkania i wydarzenia:-)

Share This